dżem z czarnej porzeczki

Czarna porzeczka słynie ze swoich właściwości zdrowotnych; jest nie tylko bogatym źródłem witaminy C, ale także zawiera antyoksydanty czy minerały. Zdrowotne właściwości czarnej porzeczki są znane od dawna, a dodatkowo nadaje się ona świetnie do robienia przetworów. Jak zrobić zdrowy dżem z porzeczki? 

Czarna porzeczka – co można z niej zrobić? 

Czarna porzeczka to zdecydowanie bardzo uniwersalny owoc jeśli chodzi o przetwory. Oprócz dżemów, można ją wykorzystać do robienia soków, nalewek, konfitur, galaretek czy musów do ciast. 

Dżem z czarnej porzeczki – przepis 

Na podstawowy dżem z czarnej porzeczki składają się dwa składniki – owoce oraz cukier. Dżem z czarnej porzeczki – przepis cęsto przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Czy cukier jest niezbędny, skoro dżem ma być zdrowy? Otóż tak, do robienia dżemu najlepiej sprawdzi się zwykły cukier. Zastąpienie go sztucznymi słodzikami może nie dać satysfakcjonujących walorów smakowych, a dżem będzie miał niewłaściwą konsystencję. Ile cukru należy dać do dżemu? Ilość cukru przeliczamy na 1 kg owoców (oczywiście obranych, bez gałązek) – dajemy 500 g cukru na 1 kg czarnej porzeczki. Dzięki temu nasz dzem z czarnej porzeczki będzie miał odpowiednią konsystencję, a cukier dodatkowo podbije smak owoców. 

Aby dżem nie wyszedł za rzadki, należy najpierw zagotować owoce z cukrem, a następnie pozwolić mu odparować na małym ogniu przez około 1-2 godziny. Do dżemu nie trzeba dodawać żelatyny; po odparowaniu dżem sam zgęstnieje. Jeśli jednak brak nam cierpliwości lub czasu, można przyśpieszyć gęstnienie dżemu przez dodanie żelatyny lub żelfixu. 

Jakie właściwości ma dżem z czarnej porzeczki? 

Czarna porzeczka to bogate źródło witaminy C, dlatego pomaga ona w utrzymaniu odporności w sezonie infekcji wirusowych i grypy. Zawiera także dużo antyoksydantów, takich jak witamina A czy E, które mają właściwości przeciwzapalne, dlatego czarną porzeczkę można stosować wspomagająco w leczeniu reumatyzmu. Czarna porzeczka zawiera także dużo żelaza i potasu, pierwiastków, których niedobory są częste, a także pomaga w problemach żołądkowo-jelitowych. Oczywiście, po zagotowaniu owoce tracą część swoich właściwości zdrowotnych, ale w dalszym ciągu dżem z czarnych porzeczek będzie bogatym źródłem witaminy C, A czy E i minerałów. Dzem z czarnej porzeczki – przepis ten sprawdzi się w niejednym domu.