Nigdy w życiu!

Wczoraj odświeżyłam sobie świetny film z Danuta Stenką – polecam w ramach kobiecego wsparcia. No i tak sobie myślę, jak bardzo się krzywdzimy, jeśli zamkniemy się na życie, zaklinając rzeczywistość słowami nigdy albo zawsze.

Bardzo często tak robiłam, określałam się sama albo przy pomocy innych ludzi, a chętnych do szybkiej psychoanalizy nie brakuje. Ustawiałam w rzędzie, jako lepsza i gorsza, pozbawiałam możliwości, a walczyłam o to, do czego brakowało już serca. Zmieniamy się, a jeśli wciąż jesteśmy tacy sami, to znaczy, że stanęliśmy w miejscu. Naszym zadaniem jest się rozwijać, poszukiwać, zapalać i gasić ogień. Porzucenia czegoś nie traktuję już jako powodu do wstydu, że się nie udało. Przeciwnie, nauczyłam się, zapamiętam, ale zrzucam balast i idę dalej. Nie chce już sobie mówić, że nigdy czegoś nie zrobię, a tym samym karmić strachu i powodować blokad. Jasne, mam ograniczenia. Tak, potrzebuję rutyny i bezpieczeństwa, ale tylko w kwestii zaspokajania podstawowych potrzeb. Po co samemu odbierać sobie wolność, o która tak zacięcie walczymy?

Uczę się od dzieci. Wzmacniam w nich wiarę, że mogą być kim tylko chcą. Mogą zmieniać zdanie, mylić się i błądzić, lubić różne rzeczy, sprawdzać, eksplorować. Codziennie mówię, że są wspaniali, że lepszych nie mogłam sobie wymarzyć i kocham bezgranicznie. Zwracam uwagę na złe zachowania, ale uznaję je za element całości bez którego nie mogliby się rozwijać. Daje im oparcie, ale nie zatrzymuję, gdy chcą sami próbować. Pielęgnuję empatię, ale też szanowanie swoich potrzeb i dbam, aby potrafili je rozpoznawać. Dzięki temu zawsze można się zachwycić, a dni nigdy nie są takie same.

W nas dorosłych też jest dziecko. Otulone warstwami, w różnym stanie, czasem potłuczone, ale ciągle żywe i czekające na miłość. Będę się o nie troszczyć.

„Proszę się nie poddawać! Nigdy w życiu!

W imieniu redakcji,”

Magda

 

 

2 komentarze

 • Lidiu

  W punkt!
  I odniosłam do mnie – rozstałam się z długoletnim partnerem i zawitałam na popularnym portalu randkowym. Mam tak ściśle określone, jaka jestem i jaka nie jestem, że odsiewam całkiem interesujących kandydatów ;) – którzy i tak odważyli się napisać, mimo, że zserwowałam sobie mocno zniechęcający opis w profilu. Np. ostatnio – taki chłop fajny i taki obeznany, nie będzie miał ze mną o czym gadać, bo jestem taka do niczego, więc go out.
  I blokad mam więcej niż standardowy człowiek, części z nich się wstydzę, szczególnie, że ja już dojrzała samica. Innymi słowy – z jednej strony chcę mieć kogoś dla siebie, z drugiej strony bronię się przed tym jak się da. Bo ja postanowiłam, że już nigdy w życiu i blabla…

  Ech, dzięki.
  Nie piszę często, ale stale zaglądam.
  Trzymaj się.

  • Soie

   Och Moja Droga, powodzenia na nowej drodze życia! :) Po długim związku na pewno nie jest łatwo znowu się otworzyć, tym bardziej, że nie mamy po 18 lat, większą świadomość i swoje dziwactwa, których już się nie zmieni i koniec. Spróbuj odpuścić, zobaczyć co się zadzieje, jak pozwolisz sobie być sobą bez oceniania. Przecież nic nie ryzykujesz! A ten fajny chłop jak jest dla Ciebie, to wróci. Wierzę w takie rzeczy. Nie wiem czy miałaś okazję, ale Agnieszka Maciąg niedawno wydała książkę „Miłość. Ścieżki do wolności.”, może coś Ci rozjaśni. Wszystkiego co najlepsze <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.